Free Ratio and Proportion 02 Practice Test - 6th grade
Question 1
If two ratios are equal then we say that they are
SOLUTION
Solution :If two ratios are equal or equivalent then we say that they are in proportion.
Question 2
If two quantities have different units then we can compare them by using the method of ratio.
True
False
SOLUTION
Solution : B
If two quantities have different units then we cannot compare them by the method of ratio. A ratio is a method of comparison of two similar quantities by using the method of division.
Question 3
A bag contains 2 pink, 3 red and 5 blue balls. Find the ratio of pink balls to the total number of balls.
5:1
1:5
10:2
2:10
SOLUTION
Solution : B and D
Number of pink balls = 2
Total number of balls = 2 + 3 + 5 = 10
∴ Ratio of pink balls to the total number of balls
=2:10=210=15=1:5
Question 4
The length of a table is 2 m and its breadth is 50 cm. Find the ratio of the length of the table to its breadth.
4:1
200:50
1:4
50:200
SOLUTION
Solution : A and B
We know, to compare two quantities, the units must be the same.
So, here we either convert meter to a centimeter or vice-versa.
Given,
Length of the table = 2 m = 200 cm
Breadth = 50 cm
Hence, the required ratio
=200:50=20050=41=4:1
Question 5
The length of a rope is 2 m and its diameter is 1 mm. Find the ratio of length of the rope to its diameter.
200:1
2000:1
1:2000
2:1
SOLUTION
Solution : B
The ratio is the method of comparison between two similar quantities having the same unit.
Length = 2 m = 2000 mm and diameter = 1 mm
Hence ratio of the length of rope to its diameter is
20001 =2000:1
Question 6
Which of the following ratios are in proportion?
2:3 and 4:5
4:5 and 12:15
3:1 and 9:1
3:4 and 6:4
SOLUTION
Solution : B
Two ratios are said to be in proportion if they are equivalent or equal.
Here,
45=4×35×3=1215
Hence, 4 : 5 :: 12 : 15, are in proportion.
Also product of 1st and 4th term should be equal to product of 2nd and 3rd term, which is only satisfied by 4 : 5 :: 12 : 15, i.e.,
4×15=5×12=60.
For rest of them the product of 1st and 4th term is not equal to the product of 2nd and 3rd term.
Question 7
If a dozen of bananas cost ₹ 24, while 10 apples cost ₹ 100, then how many times an apple is costlier than a banana?
Three times
Four times
Five times
They have the same price
SOLUTION
Solution : C
The cost of 12 bananas = ₹ 24,
So, the cost of one banana =
₹ 2412=₹ 2
The cost of 10 apples = ₹ 100,
So, the cost of one apple =
₹ 10010=₹ 10
Therefore, the ratio of the cost of an apple to that of a banana = ₹ 10 : ₹ 2 = 5 : 1.
So, an apple is five times costlier than a banana.
Question 8
Shekhar made 96 runs in 6 overs while Nitish made 102 runs in 6 overs. Then pick the correct statement.
Shekhar's run rate was 16 runs per over
Nitish's run rate was 15 runs per over
Nitish's run rate was lesser than that of Shekhar
SOLUTION
Solution : D
Shekhar's run rate = 966=16 runs per over .
Nitish's run rate = 1026=17 runs per over .
Hence Nitish's run rate is greater than that of Shekhar.
Question 9
The cost of 20 envelopes is ₹50. How many envelopes can be purchased for ₹10?
1
2
3
4
SOLUTION
Solution : D
The cost of 20 envelopes = ₹50.
∴ The cost of one envelope
=5020
= ₹ 2.5
One envelope costs ₹2.5.
So, for ₹10, the number of envelopes that can be purchased is equal to 102.5=4
Question 10
Find the fourth proportion to 1.2, 1.6 and 7.2.
9.6
6.9
5.4
2.6
SOLUTION
Solution : D
Let the fourth proportion be x.
Then, 1.2, 1.6, 7.2, x are in proportion.
Product of means = Product of extremes
⇒1.6×7.2=x×1.2
⇒ 1.2x=1.6×7.2
⇒ x=1.6×7.21.2
⇒ x=9.6